article

انواع زبان های برنامه نویسی

محمد کاظمی 3 سال پیش 1,668 دسته بندی : برنامه نویسی

امروزه ، تعداد زیادی زبان برنامه نویسی عمومی و همه منظوره شده اند ، اما این زبان ها ، هرکدام تخصص مربوط  به خود و همچنین مزایا و معایب خاص خود را دارد. معمولاً زبانهای برنامه نویسی را می توان به چند نوع طبقه بندی کرد ، با این حال ، این زبانها از سبک برنامه نویسی متعددی پشتیبانی می کنند. 

زبان های برنامه نویسی برای کنترل عملکرد ماشین استفاده می شوند. در حال حاضر ، یک برنامه نویس گزینه های زیادی برای انتخاب زبان دارد ، اما تفاوت های زیادی بین زبان های برنامه نویسی وجود دارد. بنابراین ، در این مقاله اطلاعات مختصری در مورد انواع مختلف زبان های برنامه نویسی ، تفاوت بین زبان های برنامه نویسی و انواع زبان های برنامه نویسی به روش های مفید ارائه می شود.

زبان برنامه نویسی چیست؟

زبان برنامه نویسی مجموعه ای از علایم است که برای اتصال دستورالعمل ها به ماشین یا رایانه طراحی شده است. زبان های برنامه نویسی عمدتا برای کنترل عملکرد ماشین یا بیان الگوریتم ها استفاده می شوند. در حال حاضر ، تعداد زیادی زبان برنامه نویسی ایجاد شده است. زبان های برنامه نویسی را می توان بر اساس دو موضوع مانند نحو و معناشناسی دسته بندی کرد.

انواع زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی رویه ای:

زبان برنامه نویسی رویه ای برای اجرای دنباله ای از عبارات و قواعد استفاده می شود که در نهایت منجر به نتیجه می شود. به طور معمول ، این نوع زبان برنامه نویسی از چندین متغیر ، حلقه های سنگین و سایر عناصر استفاده می کنند که آنها را از زبان های برنامه نویسی کاربردی جدا می کند. این زبانها مجموعه ای از دستورات را با تفکیک برنامه به متغیرها ، توابع ، دستورات و عملگرهای شرطی فراهم می کنند.

Java ، PASCAL ، FORTRAN نمونه هایی از زبان برنامه نویسی رویه ای هستند.

زبان های برنامه نویسی فانکشنال:

زبان برنامه نویسی فانکشنال به طور معمول از داده های ذخیره شده استفاده می کند. تمرکز اصلی برنامه ریزی عملکردی بر روی مقادیر برگشتی توابع است. زبانهای تابعی معمولاً آسان تر هستند و شکل گیری در مورد موضوعات انتزاعی را آسان تر می کنند.زبان برنامه نویسی کاربردی یک الگوی برنامه نویسی اعلانی است که در آن برنامه ها با اعمال و ترکیب توابع ساخته می شوند. این زبان بیش از آنکه بر اجرای عبارات تأکید کند ، بر عبارات و اظهارات تأکید دارد.برخی از برجسته ترین زبان های برنامه نویسی کاربردی Haskell ، SML ، Scala ، F # ، ML ، Scheme و موارد دیگر هستند.

زبان های برنامه نویسی شی گرا:

این دسته از زبان های برنامه نویسی جهان را به عنوان گروهی از اشیا مشاهده می کنند که دارای داده های داخلی و همچنین امکان دسترسی خارجی به بخشهایی از این داده ها هستند.این الگوی برنامه نویسی بر اساس "اشیا" است یعنی شامل داده هایی به شکل قسمت ها ست. OOP ها ، ویژگی های بسیاری مانند انتزاع ، کپسول سازی ، چند شکلی ، وراثت ، کلاس ها و اشیا را ارائه می دهند. کپسوله سازی اصل اصلی است زیرا کد امن را تضمین می کند. همچنین بر قابلیت استفاده مجدد کد با مفهوم وراثت و چند شکلی بودن امکان گسترش پیاده سازی های فعلی بدون تغییر زیاد کد را تأکید می کند. زبانهای مانند Java ، C ++ ، C # ، Python ، Javascript و ... شی گرا هستند.

زبان های برنامه نویسی اسکریپتی:

این زبان های برنامه نویسی غالباً رویه ای هستند و ممکن است عناصر زبانی شی گرا را شامل شوند ، اما در دسته بندی خاص خود قرار می گیرند زیرا به طور معمول زبان های برنامه نویسی کامل با پشتیبانی از توسعه سیستم های بزرگ نیستند.

همه زبان های اسکریپت نویسی زبان های برنامه نویسی هستند که تفسیر می شوند. دستورالعمل ها برای یک محیط زمان اجرا (Runtime) نوشته شده اند. این زبان ها بیشتر در برنامه های وب ، مدیریت سیستم ، بازی ها و ابزار های چندرسانه ای مورد استفاده قرار می گیرند. برای ایجاد پلاگین و افزونه برای برنامه های موجود استفاده می شوند. برخی از زبانهای محبوب اسکریپت نویسی عبارتند از: PHP , Javascript ,Python , Ruby ,Shell

زبان های برنامه نویسی منطقی:

الگوی برنامه نویسی تا حد زیادی بر اساس منطق رسمی استوار است. این زبان به دستگاه نمی گوید که چگونه کاری را انجام دهد اما محدودیت هایی را برای کارهایی که باید انجام دهد در نظر گرفته است. به تعبیری ، این زبان به کامپیوتر نمی گوید که چگونه کاری را انجام دهد ، بلکه محدودیتهایی را برای کارهایی که باید انجام دهد در نظر گرفته است.

PROLOG ، ASAP (برنامه نویسی تنظیم پاسخ) و Datalog زبانهای اصلی برنامه نویسی منطقی هستند

مطالب پیشنهادی
article

معرفی اپلیکیشن های موبایلی برای یادگیری برنامه نویسی

توی این مقاله می خوام چندتا از اپلیکیشن های محبوب رو برای کسانی که میخوان برنامه نویسی رو از صفر شروع کنن معرفی کنم.

محمد کاظمی 812 بیشتر بخوانید
article

بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه وب

در این وبلاگ ، ما بهترین زبان های برنامه نویسی را برای توسعه وب همراه با نقاط قوت و ضعفشان بر اساس آمار و حقایق مختلف به شما نشان خواهیم داد.

محمد کاظمی 844 بیشتر بخوانید
article

بهترین زبان های برنامه نویسی برای شروع یادگیری

در این مقاله میخوام بهترین زبان های برنامه نویسی برای شروع یادگیری در سال 2021 رو به شما معرفی کنم

محمد کاظمی 577 بیشتر بخوانید