article

بهترین زبان برای شروع یادگیری برنامه نویسی

محمد کاظمی 2 سال،12 ماه پیش 769 دسته بندی : برنامه نویسی

البته پاسخ درستی برای این که شما چه زبان برنامه نویسی رو برای شروع باید انتخاب کنید وجود ندارد. انتخاب زبان اول به این بستگی دارد که می خواهید در چه نوع پروژه هایی کار کنید ، برای چه کسی می خواهید کار کنید یا اینکه به چه میزان راحتی کار برای شما همیت دارد. امیدوارم که این راهنما به شما کمک کند تا بهتر بتوانید زبان برنامه نویسی مورد نظر خود را پیدا کنید.

1. Python

پایتون

اگر به دنبال یک زبان برنامه نویسی آسان و حتی سرگرم کننده برای یادگیری هستید ، پایتون همیشه توصیه می شود. پایتون به جای این که به قوانین دقیق دستور زبانی بپردازید ، مانند انگلیسی خوانده می شود و درک آن برای کسی که تازه وارد برنامه نویسی شده ساده است. این به شما این امکان را می دهد بدون نیاز به وسواس در مورد جزئیات کوچکتر که غالباً در زبانهای دیگر مهم هستند ، از دانش برنامه نویسی استفاده کنید.

پایتون همچنین برای توسعه وب ، رابط های گرافیکی کاربر (GUI) و توسعه نرم افزار ایده آل است. در واقع ، از آن برای ساخت اینستاگرام ، یوتیوب و Spotify نیز استفاده شده است ، بنابراین به وضوح بسیار پر تقاضا است.

گرچه از این مزایایی که عنوان شد برخوردار است ، اما پایتون اغلب به عنوان زبانی کند در نظر گرفته می شود و برای توسعه برنامه های تلفن همراه به اندازه سایر زبانها کاربردی نیست. برای شروع یادگیری پایتون می توانید از اینجا شروع کنید.

2.JavaScript

جاوا اسکریپت

JavaScript یکی دیگر از زبان های بسیار باورنکردنی است. طبق مجمع عمومی بسیاری از وب سایت هایی که هر روز از آنها استفاده می کنید از جمله Twitter ، Gmail ، Spotify ، Facebook و Instagram به جاوا اسکریپت متکی هستند.

علاوه بر این ، هنگام افزودن تعامل به وب سایت ها ، یک مورد ضروری است زیرا با HTML و CSS ارتباط برقرار می کند.

برای کار با  JavaScript هیچ چیزی برای نصب وجود ندارد زیرا از قبل در مرورگرها تعبیه شده است ، بنابراین از نظر راه اندازی آسانترین زبان برای شروع کار است.

باز هم ، اگرچه یادگیری آن سخت ترین نیست ، اما مطمئناً به آسانی پایتون نیست. اگر در ابتدا Javascript دشوار به نظر می رسد ، این آموزش Javascript را امتحان کنید.

 

3. C

گرچه C یکی از دشوارترین زبانها برای یادگیری است ، اما کماکان یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای شروع یادگیری است و به محض یادگیری زبان C ، یادگیری زبان های بیشتری مانند C ++ و C # ساده خواهد بود.

از آنجا که C بیشتر "در سطح ماشین" است ، یادگیری آن برای یادگیری نحوه عملکرد کامپیوتر بسیار مناسب است. جوئل اسپولسکی ، توسعه دهنده نرم افزار ، آن را با درک آناتومی اساسی قبل از تبدیل شدن به پزشک در علم پزشکی مقایسه می کند و آن را بهترین راه برای برنامه نویسی کارآمد می کند.

به این ترتیب ، اگر می خواهید یک چالش را بر عهده بگیرید ، C یک انتخاب استثنایی برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس اصلی و یک توسعه دهنده با استعداد است.

4.Java

جاوا

جاوا یک زبان برنامه نویسی شی گرا و دارای ویژگی های زیادی است که تقاضای زیادی هم دارد. این زبان با عنوان "یک بار بنویس ، هر کجا اجرا شود" ساخته شده است ، به این معنی که می توان آن را روی هر دستگاهی نوشت تا روی چند پلتفرم کار کند.

این باعث می شود که یکی از مهارت های پر درآمد باشد ، اگر می خواهید زبانی را بیاموزید که در آینده شغلی عالی برای شما ایجاد کند ، این زبان ممکن است یکی از انتخاب های عالی باشد ،

علاوه بر این ، از جاوا اغلب برای توسعه برنامه های Android و iOS استفاده می شود ، زیرا اساس سیستم عامل Android است که در صورت ایجاد برنامه های تلفن همراه ، آن را به یکی از بهترین گزینه ها تبدیل می کند.

اگرچه دستور زبان آن به راحتی پایتون نیست با اینحال جاوا یک زبان سطح بالا است. با این وجود ، این یادگیری در ابتدا به کندی جلو می رود و استقرار اولین پروژه برای مبتدیان بسیار بیشتر طول می کشد.

5.Ruby

روبی

Ruby از این نظر شبیه پایتون است که یکی از ساده ترین زبانها برای افرادی است که تجربه برنامه نویسی قبلی را ندارند. برای یادگیری آن نیازی به دانستن تعداد زیادی دستور یا واژگان برنامه نویسی ندارید ، و دارای تعداد زیادی کتابخانه و ابزار مفید است.

دلیل عمده افرادی که Ruby را دوست دارند به دلیل چارچوب عالی کاملاً  فول استک آن یعنی Ruby on Rails است. Airbnb ، Groupon ، Hulu و Soundcloud تنها چند وب سایت هستند که با Ruby on Rails ساخته شده اند و Ruby امروزه در میان جامعه توسعه دهندگان کاملاً فعال است.

این زبان محبوبت زیادی بین مشاغل کوچک دارد ، با این حال ، اغلب یکی از انتقادات فراوان به آن است. Ruby می تواند مقیاس پذیری را در یک سیستم بزرگ به چالش بکشد و ممکن است با عملکرد در وب سایت های بزرگتر مشکل داشته باشد.

 

بنابراین ، بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری چیست؟

اگر به دنبال چیزی آسان هستید: پایتون
اگر می خواهید یک پایه محکم برای خود ایجاد کنید: C
اگر به دنبال کار هستید یا می خواهید برنامه های تلفن همراه ایجاد کنید: جاوا
اگر می خواهید توسعه front-end را امتحان کنید: Javascript
اگر می خواهید برای خودتان وب سایت راه اندازی کنید: Ruby
گرچه ممکن است استراتژی برای انتخاب وجود داشته باشد ، اما راجر کولیر تأکید می کند مهم نیست چه زبانی را انخاب می کنید ، برنامه نویسی (حتی با پایتون) سخت است. شروع کار ناامیدکننده خواهد بود. با این حال ، او همچنین پیشنهاد می کند که این میل برای پذیرش چالش برای یادگیری مهارتی که دیگران ممکن است حوصله آن را نداشته باشند ، چیزی است که ذاتاً برنامه نویسان را بسیار منحصر به فرد می کند.

مطالب پیشنهادی
article

معرفی اپلیکیشن های موبایلی برای یادگیری برنامه نویسی

توی این مقاله می خوام چندتا از اپلیکیشن های محبوب رو برای کسانی که میخوان برنامه نویسی رو از صفر شروع کنن معرفی کنم.

محمد کاظمی 813 بیشتر بخوانید
article

فرانت اند چیه؟ بک اند چیه؟ فرقشون چیه؟

توی برنامه نویسی وب احتمالا در مورد بک اند (backend) و فرانت اند (frontend) زیاد شنیدین ، این دو مبحث با وجود اینکه دو مقوله ی کاملا جدا هستند ولی باید در کنار هم به عنوان یک واحد با هم …

محمد کاظمی 657 بیشتر بخوانید
article

بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه وب

در این وبلاگ ، ما بهترین زبان های برنامه نویسی را برای توسعه وب همراه با نقاط قوت و ضعفشان بر اساس آمار و حقایق مختلف به شما نشان خواهیم داد.

محمد کاظمی 844 بیشتر بخوانید