article

زبان های برنامه نویسی برای امنیت سایبری

محمد کاظمی 3 سال پیش 948 دسته بندی : برنامه نویسی

چرا یادگیری برنامه نویسی برای امنیت سایبری مهم است؟

با اینکه از نظر بسیاری از کارفرما ها این مورد چندان اولویت ندارد با این حال برای یک متخصص در زمینه ی امنیت سایبری بسیار حایز اهمیت است چرا که حملات سایبری از طیف گسترده ای برخوردارند از مهندسی اجتماعی گرفته تا SQL injection و... که یک مختصص امنیت سایبری با داشتن دانش کدنویسی بتواند یک نرم افزار را بررسی کند و در صورت داشتن کد مخرب ، آن را شناسایی نماید.

آنچه باید در مورد زبان های برنامه نویسی بدانید

زبان های برنامه نویسی به دو گروه سطح بالا و سطح پایین تقسیم می شوند. زبان های سطح بالا دارای یادگیری آسان تری هستند ولی زبان های سطح پایین با وجود یادگیری سخت تر ، چون به زبان ماشین نزدیک تر هستند بنابراین سرعت اجرای بالاتری را نیز دارند و شما بسته به نیازی که دارید هرکدام ازین اسن دسته ها را باید انتخاب کنید.

در زیر به معرفی مهم ترین زبان های برنامه نویسی در این حوزه می پردازیم.

1- زبان برنامه نویسی C :

C یک زبان برنامه نویسی بسیار محبوب است که در سیستم عامل های متنوعی چون لینوکس ، ویندوز و مک و... کاربرد فراوان دارد. این زبان برنامه نویسی می تواند با حافظه و رجیستر پردازنده ارتباط مستقیم برقرار کند. بنابراین مهاجمی که به این زبان تبحر داشته باشد می تواند صدمات جدی به سیستم وارد کند. بنابراین همین امر لزوم دانستن این زبان را برای متخصص امنیت بسیار لازم و ضروری می کند.

2- زبان برنامه نویسی ++C :

این زبان هم مانند زبان C یک زبان بسیار قدرتمند برای کا با حافظه است و علاوه بر این مدرن تر از زبان C است ولی این باعث نمی شود یادگیری آن از زبان C ساده تر باشد ، بلکه به همان اندازه یادگیری آن سخت است. با اینحال برای یک متخصص امنیت سایبری صرف وقت برای یادگیر آن به اندازه ی کافی از اهمیت بالایی برخورد است.

3- پایتون :

پایتون یک زبان برنامه نویسی همه کاره است که کاربرد های بسار زیادی در زمینه های مختلف از وب گرفته تا یادگیری ماشین و علوم داده و ساخت نرم افزارهای کراس پلتفورم و... دارد. پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالاست بدین معنی که به زبان انسان بسیار نزدیک است و یادگیری آن آسان است. با همه این اوصاف پایتون یک زبان برنامه نویسی بسیار پر کاربرد در بحث امنیت سایبری است. این زبان دارای کتابخانه های بسیار زیادی است که امکان ساخت ابزارهای مختلف برای هک و امنیت سایبری را برای شما تامین می کند.

4- جاوا اسکریپت:

جاوا اسکریپت نیز مانند پایتون یک زبان سطح بالا و بسیار نزدیک به زبان انسان است که یادگیری آن را بسیار ساده و لذت بخش می کند. علاوه بر این ها جاوا اسکربپت به عنوان یکی از مهم ترین زبان های برنامه نویسی وب مطرح است که تقریبا در هر وب سایتی امروزه دیده می شود. بسیار از حملات سایبری نیز از طریق همین زبان صورت می گیرد و بر همین اساس یکی مهم ترین زبان های برنامه نویسی این حوزه است.

5- اسمبلی :

اسمبلی یک زبان سطح پایین و نزدیک به زبان ماشین است و همین امر باعث می شود با مکان های حافظه خاص و ثبات های رایانه ای ارتباط برقرار کنید و به شما کنترل دیوانه واری بر سخت افزار خود می دهد.

مطالب پیشنهادی
article

معرفی اپلیکیشن های موبایلی برای یادگیری برنامه نویسی

توی این مقاله می خوام چندتا از اپلیکیشن های محبوب رو برای کسانی که میخوان برنامه نویسی رو از صفر شروع کنن معرفی کنم.

محمد کاظمی 826 بیشتر بخوانید
article

بهترین زبان برای شروع یادگیری برنامه نویسی

چه بخواهید کد نویسی را به عنوان یک سرگرمی ، شغل جدید یا فقط برای تقویت نقش فعلی خود شروع کنید ، اولین کاری که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید با کدام زبان برنامه نویسی شروع کنید.

محمد کاظمی 783 بیشتر بخوانید
article

گام به گام تا هکر شدن

توی این مقاله 8 گام برای تبدیل شدن به یک هکر واقعی رو بررسی می کنیم

محمد کاظمی 1,842 بیشتر بخوانید